رای به سایت :
860
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج امیرالمومنین(ع)
سه شنبه 04 ارديبهشت 1397 -
نخست: قائم(عج)
نخست: قائم(عج)

مطالعه ای کوتاه بر القاب حضرت ولی عصر (ع)
calendar
تاریخ : 1394/03/12 - 10:10
2
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش خبرنگار قسم ناحیه مقاومت بسیج حضرت امیرالمومنین علی(ع) شناخت سیره و ابعاد مختلف وجودی حضرت از وظایف خاص شیعیان است لذا بر آن شدیم که از دیل احادیث و روایات به بررسی القاب حضرت ولی عصر (عج) بپردازیم.

الف. قائم‏

یکى از مهم‏ترین و مشهورترین القاب حضرت مهدى(عج) «قائم» (قیام کننده و به پا خیزنده) است. این عنوان رسا و گویا، در بعضى از روایات مربوط به آن حضرت آمده و اشاره به قیام، مبارزه و جهاد بزرگ او و آمادگى استقامت وى دارد. روایات متعددى راجع به این لقب وارد شده است ؛ از جمله:

امام صادق«ع» فرمود :اذا توالت ثلاثة اسماء : محمد و على و الحسن، فالرابع القائم»؛ کمال الدین، ج‏2، ص 333، ص 334 هنگامى که سه اسم محمد و على و حسن دنبال هم آمدند، پس چهارمین آنان قائم است.

امام جواد«ع» نیز مى‏فرماید : اِنّ القائم منّا هو المهدى الّذى یجب ان ینتظر فى غیبته و یطاع فى ظهوره»؛ همان، ص 377. ؛ «به راستى که قائم از ما، مهدى است که در ایام غیبت، انتظار او و در دوران ظهور، اطاعت او واجب است.

از آن جهت که امام مهدى در برابر وضعیت اسفناک سیاسى، اجتماعى و اقتصادى به وجود آمده براى مردم قیام کرده، علیه ظالمان و مفسدان و زرمداران وارد عمل خواهد شد ؛ به آن حضرت قائم گفته مى‏شود. از طرفى در این مدت طولانى، آن حضرت آماده انقلاب جهانى و مبارزه مسلّحانه (قیام به شمشیر) بوده و همیشه در حال انتظار براى قیام به سر مى‏برد.

امام صادق«ع» فرموده است :

« سمّى القائم لقیامه بالحق»؛ ارشاد، شیخ مفید، ص 364. ؛ «قائم نامیده شده، به جهت اینکه قیام به حق خواهد کرد»
امام رضا«ع» نیز فرموده است :

«تمام الامر بقائم آل محمد»؛ توحید، صدوق، ص 232، ج‏1. ؛ «تمام امر به دست قائم آل محمد«ص» است»
از امام جواد«ع» نیز سؤال شد : چرا او را قائم مى‏نامند؟ امام فرمود:

«لأنّه یقوم بعد موتِ ذکرِه و ارتدادِ اکثرِ القائلین بأمامته»؛ کمال الدین و تمام النعمة، ج 2، ص 378، ح 3. ؛ «چون پس از آن قیام مى‏کند که از یادها رفته است و بیشتر معتقدان به امامتش برگشته‏اند»

اما اینکه موقع سلام به امام زمان(عج) و رسیدن به نام مبارک «قائم» مى‏ایستیم ؛ به جهت ابراز احترام و بزرگداشت نام و یاد آن حضرت و اظهار پیوند و انتظار ظهور او است ؛ یعنى، این کار در زمان امام صادق«ع» در میان شیعیان معمول بوده ؛ حتى نقل شده است : در حضور امام رضا«ع» کلمه قائم ذکر شد، آن حضرت برخاست و دست بر سر نهاد و فرمود : «اللهم عجّل فرجه و سهّل مخرجه»؛ بحار الانوار، ج 51، ص‏30..


امام صادق«ع» نیز فرموده است : «سزاوار است که وقت برده شدن نام قائم (براى احترام)، به پاخیزند و از خداوند تعجیل در فرجش را بخواهند» الزام الناصب، ج 1، ص 271..


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 5987


tags
                                                   نیمه شعبان 94        ولادت امام زمان (عج)        ناحیه مقاومت بسیج حضرت امیرالمومنین علی (ع)        صاحب الزمان (عج)        بسیج            
مطالب مرتبط