رای به سایت :
858
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج امیرالمومنین(ع)
دوشنبه 03 ارديبهشت 1397 -
سوم: اباصالح (عج)
سوم: اباصالح (عج)

مطالعه ای کوتاه بر القاب حضرت ولیعصر (عج)
calendar
تاریخ : 1394/03/12 - 10:54
2
محبوب  
رای به خبر :

سوم: اباصالح‏

در منابع و مصادر روایى، چنین کنیه‏اى براى امام زمان ذکر نشده است ؛ گویا آن را خود مردم، ابداع کرده و در گرفتارى‏ها و مشکلات خود با آن امام زمان را به کمک طلبیده‏اند. در بعضى از کتاب‏ها، اباصالح، به عنوان یکى از کنیه‏هاى حضرت مهدى(عج) ذکر شده است ؛ شاید به خاطر این روایت باشد که امام صادق«ع» فرمود :

«هرگاه همراه خود را در سفر گم کردى، بانگ برآور : «اى اباصالح» یا «اى صالح» ؛ خداوند رحمتش را بر تو فرود آورد ؛ راه را به ما نشان ده» من لا یحضره الفقیه، ج 3، ص 298 ؛ محاسن برقى، ج‏2، ص 110.. »

باید به این حقیقت توجه کرد که در جهان هستى، همه عوامل دست اندر کار، در خدمت حضرت مهدى(عج) هستند و اگر انسان گرفتار از او یارى بطلبد ؛ به یقین خود آن حضرت یا کسانى که در خدمت او هستند، به کمکش شتافته و دستگیرش خواهند کرد.ر.ک : وسائل الشیعه، ج 8، 325 ؛ بحار الانوار، ج 73، ص 253..

در بعضى از نوشته‏ ها دو وجه درباره «اباصالح» ذکر شده است:


1- در آیه 72 سوره انبیا (و کُلّاً جَعَلنا صالحین)، عنوان صالح به «نبى»اطلاق شده و کنیه «اباصالح» یعنى، پدر نبى و این بیانگر مقام والاى حضرت مهدى(عج) است و چون آن حضرت از هر پیغمبرى، خصوصیتى دارد و ویژگى‏هاى انبیا در او جمع است ؛ لذا او را پدر انبیا مى‏گویند.

 -2در آیه »الحقنا بالصالحین«؛، مراد از صالح حضرت یوسف است. کنیه اباصالح یعنى «پدر یوسف» و این نشانگر زیبایى و نیکى فوق‏ العاده امام مهدى است، یعنى، پدر زیبایى‏ها سؤال از امام مهدى(عج) در روایات، ص 47 و 48..

علامه مجلسى(ره) پس از بیان داستان نجات یافتن شخصى به نام شیخ قاسم - که با عبارت «یا اباصالح» به ساحت امام زمان متوسل شده و نجات یافته بود - مى‏ نویسد : «از علما و مؤمنان، کسانى را که با ما رفاقت و مصاحبت دارند، ایمان و تأکید دارند که نجات دادن درماندگان و گمشدگان در دشت و صحرا و نیز تحقّق این گونه معجزات و کرامات در عالم امکان در عصر حاضر، جز از خلیفة اللَّه، امام زمان(عج)، از شخص دیگرى ساخته نیست ؛ چرا که یکى از مقامات معنوى امام عصر(عج)، علم و آگاهى به احوال مردم و نجات دادن گرفتاران و گمشدگان است...

مسئله دیگر این است که از قدیم الایّام در میان عرب‏ها کنیه مبارک «اباصالح»، از کنیه‏ هاى‏ معروف ومشهور امام‏زمان بوده‏است. به همین‏ دلیل، شاعران ‏و خطیبان عرب، در میان سروده‏ ها، اشعار و روضه‏ هاى خود، آن حضرت را با این عنوان، یاد کرده و به کمک و یارى مى‏ طلبند. گمان مى‏ رود که ایشان، این اعتقاد را از حدیث «اربعمائه» (اصول چهارصدگانه)  امیرمؤمنان«ع» به دست آورده باشد بحار الانوار، ج 53، ص 300.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 5987


tags
                                                   نیمه شعبان 94        ولادت امام زمان (عج)        ناحیه مقاومت بسیج حضرت امیرالمومنین علی (ع)        صاحب الزمان (عج)        بسیج            
مطالب مرتبط