رای به سایت :
858
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج امیرالمومنین(ع)
دوشنبه 03 ارديبهشت 1397 -
چهارم: بقیه الله
چهارم: بقیه الله

مطالعه ای کوتاه بر القاب حضرت ولیعصر (عج)
calendar
تاریخ : 1394/03/12 - 11:19
2
محبوب  
رای به خبر :

چهارم: بقیة اللَّه‏


«بقیة اللَّه» به معناى باقى ماندن چیزى یا کسى، از ناحیه خداوند براى مردم است. به تعبیر دیگر، هر موجود نافع که از طرف خداوند براى بشر باقى مانده و مایه خیر و سعادت او گردد، «بقیة اللَّه» محسوب مى‏ شود و از آنجا که مهدى موعود (عج)، آخرین پیشوا و بزرگ‏ترین رهبر انقلابى پس از قیام پیامبر اکرم«ص» است، یکى از روشن‏ ترین مصادیق «بقیة اللَّه» مى‏ باشد و از همه به این لقب شایسته‏ تر است تفسیر نمونه، ج 9، ص204..    به ویژه آن که امام مهدى (عج) تنها باقى‏مانده پس از پیامبران و امامان است ؛ از این رو در روایات متعددى به آن حضرت، لقب «بقیة اللَّه» داده شده است.

از جمله در روایتى آمده است : «چون مهدى خروج کند، پشت به کعبه مى‏ ایستد. با او 313 مرد جمع مى‏ شود و نخستین چیزى که تکلم مى‏ فرماید، این آیه است» :بقیة الله خیرلکم ان کنتم مؤمنین«. پس مى‏ گوید : «منم بقیة اللَّه و حجت و خلیفه او در میان شما». سپس هیچ کس بر او سلام نمى‏ کند، مگر اینکه مى‏ گوید: « السلام علیکم یا بقیة اللَّه فى ارضه »؛ منتهى الآمال، ج 2، ص 757..

بقیة اللَّه ؛ یعنى کسى که در وجود او، همه مواریث انبیا و ائمه«ع» هست. در واقع وجه اختصاصى حضرت ولى‏ عصر(عج) به این است که «بقیة اللَّه« مى‏ باشد. مطابق روایتى که از خود ائمه«ع» رسیده، در وجود مبارک امام زمان(عج) تمام مظاهر علم، قدرت و حکمت الهى یک جا جمع شده است. ظهور ایشان و غلبه بر سراسر جهان، بزرگ‏ترین مظهر قدرت الهى است که به دست هیچ یک از ائمه«ع» واقع نشده است.

روایت شده است : وقتى احمد بن اسحاق بن سعد اشعرى به محضر امام حسن عسکرى«ع» شرفیاب شد، درباره جانشین آن حضرت سؤال کرد. امام کودکى خردسال را به او نشان داد. احمد بن اسحاق پرسید : آیا نشانه‏ اى هست تا قلبم اطمینان یابد؟ آن کودک زبان گشود و به زبان عربى فصیح فرمود »:انا بقیة الله فى ارضه و المنتقم من اعدائه فلا تطلب اثراً بعد عین یا احمد بن اسحاق» ؛ «من بقیة اللَّه بر روى زمین و منتقم از دشمنان او هستم، اى احمد اسحاق! بعد از دیدن این (کرامت) نشانه‏ اى طلب نکن « کمال الدین، ج 2، ص 384، ح 1..

سلام مخصوص به آن حضرت نیز چنین است: «السلام علیک یا بقیة اللّه فى ارضه«؛ همان، ص 653..


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 5987


tags
                                                   نیمه شعبان 94        ولادت امام زمان (عج)        ناحیه مقاومت بسیج حضرت امیرالمومنین علی (ع)        صاحب الزمان (عج)        بسیج            
مطالب مرتبط