رای به سایت :
938
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج امیرالمومنین(ع)
چهارشنبه 04 ارديبهشت 1398 -
مصرف گرایی آفت اقتصاد مقاومتی
مصرف گرایی آفت اقتصاد مقاومتی

راهکار هایی ساده برای اقتصاد مقاومتی در خانواده؛ در مصرف گرایی فرد بجای تولید مایحتاج خود حتی برای نیاز روزانه خود و برای کوچکترین نیازهای دم دستی نیز بجای ساخت و تولید آن به بهانه کمبود وقت آن را از فروشگاه تهیه می کند که...
calendar
تاریخ : 1395/01/26 - 22:44
5
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از ناحیه مقاومت بسیج امیرالمومنین(ع)، سردبیر قسم ناحیه در راستای اقتصاد مقاومتی تعدادی راهکار بسیار ساده را بیان کرده در ذیل می خوانیم.

با سلام

پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و اجرای جهادی آن از منازل تک تک افرادی که خود را پیرو رهبری می دانند مطالبی به ذهنم رسید که بازگویی آن را خالی از لطف نمی دانم.

یکی از مصادیق اصلی که می توان در اقتصاد مقاومتی بدان پرداخت مقابله با مصرف گرایی است که متاسفانه این مصرف گرایی بر افکار و اخلاق ما نیز تاثیرات مخربی گذاشته است.

در مصرف گرایی فرد بجای تولید مایحتاج خود حتی برای نیاز روزانه خود و برای کوچکترین نیازهای دم دستی نیز بجای ساخت و تولید آن به بهانه کمبود وقت آن را از فروشگاه می خرد که این پاشنه آشیل اقتصاد مقاومتی است و هر کس که مدعی اجرای اقتصاد مقاومتی است باید مصرف گرایی خود را به پائین ترین سطح کاهش دهد.

در ذیل به تعدادی از این مصرف گرائی ها و سوء مصرف ها اشاره می نمایم:

 1. یکی از متداول ترین و معمول ترین امورات خانمها برای تهیه اکثر غذاها سرخکردن پیاز است که در چند دقیقه کوتاه درست می شود ولی در حال حاضر باید آن را از فروشگاه تهیه کرد.
 2. یا استفاده از دستمال کاغذی بجای دستمال پارچه ای، که استفاده از دستمال پارچه ای از قدیم مرسوم بوده و فرد در پایان هر روز دستمال خود را شسته و برای روز بعد آماده می کرده. کاری که در بعضی از کشور های پیشرفته مانند ژاپن هنوز متداول است. ولی استفاده از دستمال کاغذی که موجب قطع درختان زیادی نیز می گردد بشدت رواج دارد.
 3. استفاده از خودرو برای کوتاهترین مسیرها که این دیگر یکی از معضلات است و باعث تنبلی و اضافه وزن و کم تحرکی هم در بین مردم شده است.
 4. استفاده از میوه های بزرگ و معمولا گلخانه ای که با روشهای عجیب دستکاری ژنتیکی از حد معمول بزرگتر شده و قیمت های گزافی نیز باید برای ابتیاع آن پرداخت نمود. در حالیکه در شهرستان ها میوه های فصل که بطور طبیعی بعمل آمده و برداشت داشته بسیار خوشمزه تر و مفید تر است.
 5. سیروپ ها یا شهدها نیز یکی دیگر از این مواد هستند که حتی 1% هم از میوه طبیعی در آن ها استفاده نمی شود ولی بجای آب میوه فروخته و بعنوان شربت در میهمانی ها استفاده می شود که ضرر و زیان بسیاری نیز دارد. در صورتیکه از قدیم الایام بهترین شربت ها با استفاده از آبلیمو یا سرکه انگبین یا سکنجبین و عسل یا شکر درست می شده و مورد استفاده قرار می گرفته است.
 6. یکی دیگر از مهمترین مسائلی که رخ داده و بر اخلاق و رفتار ما تاثیر گذاشته بحث عدم تعمیر و استفاده مجدد است که متاسفانه تولید کنندگان ما نیز مقصر ردیف اول آن هستند.

از قدیم الایام پدر خانه یا خود تعمیرکار دوره ندیده و ذاتی خانه بوده که با خرابی هر کالائی به تعمیر آن می پرداخت و یا تعمیرگاه محل وظیفه ی تعمیر آن را بعهده داشت و مجدداً در چرخه ی استفاده در خانه قرار می گرفت تا کاملاً کار آیی خود را از دست بدهد. اما در مصرف گرایی هر کالایی که خراب شد باید تعویض شود نه تعمیر. و بدقولی و خلف وعده شرکت های خدمات پس از فروش نیز باعث عدم اعتماد بین مردم شده و راحت ترین کار را خرید مجدد کالا و دور انداختن آن می دانند. که متاسفانه در زندگی زنا شوئی جوانان نیز تاثیر گذاشته و باعث افزایش و رشد طلاق در بین جوانان نیز شده است. یعنی بجای پادرمیانی و آشتی و ترمیم رابطه و جبران اشتباهات براحتی می توان گزینه ی تعویض را انتخاب کرد و به این زندگی پایان داد و زندگی دیگری شروع کرد. و همینگونه است که در کنار طلاقهای مرسوم بدلیل مشکلات اخلاقی و غیره، طلاق توافقی نیز با درصد بالائی به چشم می خورد.

 

 1. یکی از سوء مصرف های ما که رنکینگ جهانی برای ما دارد و جایگاه بین المللی نیز برای ما دست و پا کرده، استفاده از دارو است. ما ایرانیان در کنار چین دارای کهن ترین طب های سنتی جهان بوده که پایه ی طب حال حاضر جهان است. ولی متاسفانه کمترین بهره را ازاین گنجینه پر سود و بی زیان را در زندگی خود برده ایم. و در کنار مراجعات بی رویه به اطباء، ویروس خوددرمانی را نیز که یکی از خصیصه های ایرانی است، در مصرف دارو اعمال نموده و به مصرف بی رویه و بالا بردن سرانه دارو و کسب اولین رتبه های جهانی منجر گردیده است. در حالیکه با کمی توجه به دانسته های مادر بزرگ ها می توان از مواد غذائی و گیاهانی که در منزل است بسیاری از بیماری ها معمول را درمان نمود. مثلا برای سرماخوردگی که باید دوره آن را پشت سر گذاشت داروی چهاگل و برای اسهال عرق نعنا و جوشانده نعنا، برای سرماخوردگی عفونی جوشانده نعنا و پونه بهترین آنتی بیوتیک و یا برای یبوست مقداری گلاب و برای درمان سر درد یک لیوان آب جوش در سحر و موقع خواب و ... استفاده نمود.
 2. استفاده از لباس بچه های بزرگتر برای کوچکترها نیز می تواند راهکاری برای مقابله با مصرف گرایی باشد. بچه ها مدام در حال رشد و افزایش قد، وزن و اندام هستند. به همین دلیل به سرعت لباسهای چند ماه گذشته برای آنها کوچک می شود. در این حال می توان این لباسها را برای بچه های کوچکتر خانواده و یا آنها را به اقوام یا کسانی که از استفاده از آنها مشکلی ندارند، داده تا استفاده بهینه و مجدد شود. البته این امر مستلزم استفاده از جنس مناسب و شستشو و نگهداری مناسب تر است.
 3. استفاده از لباس ها و لوازم التحریر سال گذشته برای سال آینده و استفاده از کاغذ های باقیمانده در انتهای دفاتر نیز یکی دیگر از روش های مقابله با مصرف گرائی است.
 4. مدتی است استفاده از ظروف یکبار مصرف مانند سفره، لیوان، بشقاب و قاشق و چنگال و ... در میهمانی ها رواج پیدا کرده که باید دانست که ظروف یکبار مصرف بدلیل نوع موادی که در آن استفاده شده قابل بازیافت کامل نیست و در ثانی بسیاری از خانواده ها برای فرار از کار به این لوازم ترقیب شده اند که این نیز از مصادق مصرف گرایی است.
 5. خرید آب معدنی برای مصرف منزل نیز از دیگر مصرف گرایی هاست که به بهانه مناسب نبودن وضعیت آب آشامیدنی صورت می گیرد. در صورتیکه مدتهاست آب معدنی در فروشگاه ها ارائه نمی شود و بر روی بطری ها آب آشامیدنی درج شده است در ثانی می توان با نصب یک دستگاه تصفیه آب و یا جوشاندن آب مشکلات آب را نیز حل نمود.
 6. اسراف نیز همیشه همراه مصرف گرائی است. یکی از اسراف ها استفاده از دوش مداوم برای استحمام است که هم موجب هدر رفت آب و هم باعث ریزش موی سر بدلیل ایستادن زیر دوش آب گرم و سستی ریشه مو می شود. در گذشته با یک طشت آب و نشستن در کنار آن و استفاده از این آب برای شستشو و گرفتن یک دوش آب ولرم در پایان استحمام مراحل نظافت و شستشوی خود را انجام می دادند.
 7. رفتن به پیک نیک و استفاده از فضای باز و سبز یکی از تفریحات ما ایرانیان است که بطور معمول یک روز مفرح با کمترین هزینه را باید رقم بزند دین صورت که غذایی کم هزینه در منزل تدارک و برای استفاده به همراه خانواده به محل پیک نیک برده می شده، ولی چندیست که این تفریح بسیار پر خرج شده رفتن به رستوران و یا استفاده از غذاهای مضر فست فودی و یا پخت انواع کباب خود این سفر درون شهری مفرح کم خرج را به یک میهمانی مجلل تبدیل نموده است  برای همین بجای هفته یا دوهفته یکبار به چند ماه یکبار مبدل شده است.
 8. هنرهای مختلف خانم ها در منزل از مصادیق کدبانوئی آنهاست. تهیه انواع مربا، کمپوت، ترشی و شربت از این هنرهاست. که معمولا خانم خانه با میوه های باقیمانده و کهنه شده و ذخیره ی خاک قند باقیمانده از قندانها و شکستن قند تهیه می شد. که در حال حاضر خرید آنها از فروشگاه راحت ترین کار ممکن است.
 9. یکی از معضلات سلامتی که کودکان ما را تهدید می کند استفاده از تنقلات مضری مانند چیپس، پفک، شکلات  و غیره است که قیمت آن نیز با تنقلات طبیعی در مجموع فرق چندانی نمی کند ولی فواید تنقلات طبیعی را ندارد. تنقلاتی مانند کشمش، گردو، نخودچی، و برگه های مختلف از این دسته اند.
 10. نزدیک به 200 سال است که استفاده از نوشیدنی چای که متعلق به کشورهای جنوب و جنوب شرقی آسیاست و مناسب وضعیت جسمانی مردم آن منطقه، در ایران نیز رواج پیدا کرده و مصرف آن در برخی مواقع بی رویه نیز بوده و بدلیل همراهی با قند موجبات بیماری هایی را در دراز مدت فراهم می آورد. با توجه به بالا بودن سرانه مصرف میوه در کشورمان می شود از پوست میوه ها و چوب های متصل به میوه ها بعنوان چای استفاده نمود مانند دمنوش های پوست سیب، گلابی، چوب (دُم) آلبالو گیلاس و دمنوش انواع برگه های آلو و ... و یا خشکانده به چیپس میوه های مختلف که جای یکبار امتحان کردن را دارد. و مفید تر از چای معمول است.
 11. استفاده از شیرهای اهرمی به جای شیرهای معمول نیز می تواند درصد بسیار زیادی در سرفه جوئی موثر واقع شود.
 12. در کشور ما پیشرفته بودن و گرانقیمت بودن یک محصول از میزان و نوع استفاده آن بسیار با اهمیت تر است. مانند خرید رایانه و تلفن همراه که یکی از رایج ترین مصادیق مصرف گرایی آن هم در حوزه لوازم الکتریکی و دیجیتال است.                                                                                                                        حمیدرضا اکبری


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 5987مطالب مرتبط
Reply
no
0
yes
1
قسم
1395/01/29 - 17:09
با عرض سلام و خداقوت
خبر شما در صفحه اصلی سایت قسم ( ghasam.ir ) قرار گرفت، با تشکر

Reply
no
0
yes
0
قسم
1395/01/30 - 11:43
با سلام و خسته نباشید
خبر شما در تلگرام قسم (https://telegram.me/Ghasam_ir) انتشار یافت.
لطفا جهت انتشار اخبار در کانال تلگرام و بسیج پرس، لینک خبر تولیدی و فاخر "سایت قسم خود" را، برای اکانت GHASAMtehran@ ارسال نمایید. با تشکر

Reply
no
0
yes
0
افشین
1395/02/11 - 13:11
خوب بود ساده روان نوشته بودن از بعد روانشناختی هم اگه توصیه و تحلیل مینوشتن بهتر اثر داشت ممنون از لطف اقای اکبری