رای به سایت :
1542
محبوب
حوزه 172 فاطمه الزهرا (س)
ناحیه مقاومت بسیج امیرالمومنین(ع)
پنجشنبه 22 آذر 1397 -
دستگیری ملوانان آمریکایی
دستگیری ملوانان آمریکایی

۲۲ دی ۱۳۹۴ نیروهای یگان دریایی سپاه پاسداران دو فروند قایق جنگی آمریکایی را در محدوده آب‌های سرزمینی ایران دستگیر کردند.
calendar
تاریخ : 1396/10/23 - 14:19
9
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از حوزه 172 فاطمه الزهرا (س)  ناحیه مقاومت بسیج امیرالمومنین(ع)،

در ساعت ۱۶ تاریخ سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ (۱۳ ژانویه ۲۰۱۶) دو فروند قایق جنگی آمریکایی حامل ۱۰ کوماندو آمریکایی توسط نیروهای یگان دریایی سپاه پاسداران در محدوده آب‌های سرزمینی ایران در دریای سرزمینی جزیره فارسی خلیج فارس به دلیل ورود غیرقانونی به آب‌های سرزمینی ایران دستگیر کرد. از ۱۰ نظامی آمریکایی دستگیر شده، ۹ نفر مرد و یک نفر زن بودند. آن‌ها در شناورهای خود سلاح‌های نیمه سنگین به همراه داشته‌اند.

در همین ارتباط سردار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به دستگیری 10 نظامی آمریکایی در خلیج فارس توسط سپاه گفت: نیروی دریایی سپاه در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز استقرار کامل و همه جانبه داشته و تسلط کامل بر همه آب‌های منطقه خلیج فارس و هرمز را دارد. آب‌های سرزمینی هر کشور، آب‌هایی است که شناورها باید حضورشان در آنها با اطلاع و کسب اجازه قبلی باشد.

فدوی همچنین در ادامه اظهارات خود اعلام کرد که از همان ابتدای کار، تماس‌های دیپلماتیک برقرار بود و با آقای ظریف در تماس بودیم و او در جریان قضایا بود و آقای کری نیز با ظریف تماس گرفته بود و درخواست آزادی داشته که آقای ظریف موضع قوی و محکمی داشته و اعلام کرده که آنها در آبهای سرزمینی ما بودند و باید عذرخواهی کنید. مقامات آمریکایی در ابتدا ادعا کردند که قایق به سبب نقص فنی موتور وارد آبهای ایران شده است؛ اما بعدتر رسما اعلام شد که علت اشتباه در مسیریابی بوده است.

با این حال روز بعد از بازداشت آمریکایی‌ها؛ روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای با اشاره به قطعیت غیر عمدی بودن ورود غیر قانونی و غیر مجاز شناورهای رزمی آمریکایی به آب‌های سرزمینی ایران در خلیج فارس، از رهاسازی تفنگداران دستگیر شده آمریکایی در آب‌های بین المللی خبر داد. در این اطلاعیه با تأکید بر اینکه "آمریکایی‌ها متعهد شدند که دچار اشتباهات مجدد نشوند" آمده بود: تفنگداران دریایی دستگیر شده با نظارت شناورهای رزمی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آب‌های بین المللی رها شدند. اگر به فیلمی‌که ازسوی ایران از این 10 نفر در دوران بازداشت منتشر شده نگاه کنیم، اثری از اضطراب یا شرایط نامطلوب را در آن نمی‌بینیم. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: مایلم تشکر خود را از مقامات ایرانی به‌دلیل همکاری آنها در حل سریع این موضوع [آزادی ملوانان آمریکایی] ابراز دارم.

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 15100
زهرا کارتابمطالب مرتبط