رای به سایت :
687
محبوب
حوزه 173 امام خامنه ای (مدظله العالی)
ناحیه مقاومت بسیج امیرالمومنین(ع)
پنجشنبه 24 آبان 1397 -
چه کنیم در نماز حضور قلب داشته باشیم؟
چه کنیم در نماز حضور قلب داشته باشیم؟

چه کنیم در نماز حضور قلب داشته باشیم؟
calendar
تاریخ : 1395/03/21 - 17:31
10
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از حوزه مقاومت بسیج 173 امام خامنه ای (مدظله العالی)  ناحیه مقاومت بسیج حضرت امیرالمومنین علی(ع)،ممکن است برای همه ما این سوال پیش آمده باشد که "چه کنیم در نماز حضور قلب داشته باشیم؟" همه ما در زندگی روزمره ذهنمان همیشه درگیر است. حتی گاهی اگر فرد گرفتار هم نباشد ذهن او درگیر چیز دیگری است. ممکن است درگیر لذت ها یا درگیر خوشی ها باشد. ذهن آدمی هیچ گاه بدون درگیری نیست و این مشغولیت های ذهنی اغلب در نماز نیز وجود دارد. برای اینکه در نماز حضور قلب پیدا کنیم گاهی به این موضوع فکر کنیم که اصلا چرا خدا نماز را برای ما واجب کرده است؟ شاید یکی از دلایل آن این باشد که از این درگیری ها برای خودمان انقطاعی ایجاد کنیم و با خدا حرف بزنیم. همانطور که داشتن تمرکز هنگام مطالعه نیازمند تمرین است و بعضی افراد می توانند با مداومت در تمرین به این مهارت دست یابند ، داشتن تمرکز و توجه در نماز نیز نیازمند تمرین است.

برای این تمرین و برای این موفقیت چند کار را باید انجام دهیم : اولاً زیاد دعا کنیم و قبل از نماز به خدا پناه ببریم. گفتن ذکر لا حول و لا قوه الی بالله بسیار موثر است ، شیاطین را از ما دور می کند و در ما آمادگی ایجاد می کند. دوماً اینکه در همین فرصت محدودی که برای نماز می گذاریم خلوتی ایجاد کنیم ، چند دقیقه زودتر آماده شویم و در خودمان آمادگی نماز خواندن ایجاد کنیم. سوماً در صورت امکان ذکر رکوع و سجده را سه بار بگوییم چون سنت اهل بیت(علیهم السلام) نیز به این صورت بوده است. چهارماً اینکه در روایات به ما دستور داده شده که تصور کنیم آخرین نماز عمرمان را می خوانیم. واقعاً گاهی فکر کنیم ممکن است این آخرین نماز عمرمان باشد و آخرین توشه ای است که از این دنیا برمی داریم.

در حدیثی از امام صادق(علیه السلام) آمده است که : هرگاه بنده به نماز بایستد ، خداوند عزّوجل به او رو می کند و مدام متوجه بنده خویش است ، تا اینکه او سه مرتبه از خدا روبرگرداند. هنگامی که بنده برای مرتبه سوم از خدا منصرف شد ، خداوند نیز از او رو برمی گرداند.

در نماز روبرگرداندن از خدا عبارت است از این است که انسان در بین نماز توجهش به غیر خدا باشد. پس میبینیم که خدا هم به ما عنایت می کند و فرصت می دهد و ملائکه الله هم کمک می کنند تا در نماز غفلت نکنیم.

از درگاه با عظمت پروردگار ، توفیق نماز با توجه و مورد قبول حضرتش را مسئلت دارم.

از تمامی مومنین و مومنات روزه دار ، التماس دعای ویژه دارم.


انتهای پیام /مطالب مرتبط