رای به سایت :
687
محبوب
حوزه 173 امام خامنه ای (مدظله العالی)
ناحیه مقاومت بسیج امیرالمومنین(ع)
یکشنبه 29 مهر 1397 -
چگونه از دروغ گفتن کودکان پیشگیری کنیم؟
چگونه از دروغ گفتن کودکان پیشگیری کنیم؟

چگونه از دروغ گفتن کودکان پیشگیری کنیم؟
calendar
تاریخ : 1395/06/27 - 20:29
1
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از حوزه مقاومت بسیج 173 امام خامنه ای (مدظله العالی)  ناحیه مقاومت بسیج حضرت امیرالمومنین علی(ع)،کودکان در سال های آغازین زندگی مرز واقعیت و تخیل را نمی دانند و تخیلات خود را به صورت واقعی بیان می کنند. این رفتار به هیچ وجه دروغ گویی به حساب نمی آید اما در سال های بعد ممکن است به دلایلی عمدا دروغ بگویند و کم کم به این کار ناپسند عادت کنند.

دروغ گو شدن بچه ها ریشه هایی دارد که با برطرف کردن آن ها کودک انگیزه خود را برای دروغ گفتن از دست می دهد :

1.طبیعی است که وقتی به اندازه کافی به فرزندمان محبت و توجه نکنیم یا با از راه رسیدن فرزند دوم، دیگر او را به حساب نیاوریم او هم با یک دروغ شاخدار توجه همه را به سوی خودش جلب کند.

2.چشم در چشم کودک می دوزیم و با عصبانیت می پرسیم : کار تو بود؟ باز هم طبیعی است برای اینکه تنبیه و سرزنش نشود به شما دروغ بگوید.

3.او در تمام طول روز آن گونه که شما خواسته اید عمل نکرده است. بنابراین اگر او را بازجویی کنید او را وادار به دروغ گویی کرده اید و اگر اصرار کنید او پیاپی دروغ خواهد گفت.

4.گاهی او با دروغ هایش خبر از نیازهای برآورده نشده خودش می دهد. باید پیش از اینکه کودک به دروغ گویی روی بیاورد نیازهای اساسی او را شناسایی و برطرف کنیم.

5.وقتی کودک با هر اشتباه با توهین و تنبیه غیرمنصفانه مواجه شود به دروغ متوسل می شود تا خودش را تبرئه نماید. پس باید به او اطمینان داد با صداقت و راستگویی نه تنها چیزی از احترام و محبت اطرافیان به او کم نمی شود بلکه آن ها به خاطر صداقتش او را ستایش خواهند کرد. بنابراین وقتی کودک صادقانه به اشتباهش اعتراف می کند به جای سرزنش کردن، در صورت امکان از اشتباه او چشم پوشی کنید اما اگر لازم است تنبیه شود به او بگویید که به صداقت و راستگویی او افتخار می کنید اما باید مسئولیت اشتباهش را بپذیرد.

رفتار والدین و مربیان اولین و مهمترین الگوی کودکان است. آن ها صداقت را از الگوی خود می آموزند.


انتهای پیام /


مطالب مرتبط