پایگاه مقاومت بسیج ام سلمه
 
چهارشنبه 04 ارديبهشت 1398 -

رای به سایت :
231
محبوب
صفحه نخست ›› علم و دانش ›› حوزه 172 فاطمه الزهرا (س) ›› پایگاه مقاومت بسیج ام سلمه
0
محبوب  
رای به خبر :
دانشگاه برویم؟
دانشگاه برویم؟

چرا دانشگاه میرویم؟
calendar
تاریخ : 1396/05/21 - 03:33

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج ام سلمه  حوزه 172 فاطمه الزهرا (س)  ناحیه مقاومت بسیج امیرالمومنین(ع)،

گسترش آموزش عالی نهضتی جهانی است که حد و مرز نمی شناسد. این رویکرد باعث شده آموزش عالی به عنوان یک نقطه کانونی که پیشرفت جوامع را در سایر زمینه ها تسریع می کند توجه بسیاری را به خود جلب کند. به همین خاطر کشورها بر آن شدند نظام آموزش عالی خود را تا سرحد توان گسترش دهند. از این رو، درک اهمیت آموزش عالی از سوی کشورهای جهان باعث شده توسعه آموزش عالی در اولویت سیاستگذاری های آموزشی آنها قرار گیرد به طوری که تعداد دانشجویان جهان از ۱۳ میلیون نفر در سال ۱۹۶۰ با بیش از ۱۰ برابر افزایش به ۱۳۶ میلیون نفر در سال ۲۰۰۶ افزایش یافته است.

با وجودی که ۷۵ سال از تاسیس اولین دانشگاه در ایران می گذرد اما متونی علمی و تحقیقی که مبحث «دانشگاه در ایران» را به بررسی جدی بگذارد، بسیار اندک است. کتاب تازه منتشرشده «سرگذشت و سوانح دانشگاه در ایران» به همت محققی فرهیخته، جای خالی منابع اصیل در زمینه بررسی جامع آموزش عالی ایران را پر کرده است. این کتاب با رویکردی تاریخی- نهادی وضعیت آموزش عالی ایران را با توجه به تحولات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور و در ریزبینانه ترین سطوح به بحث می گذارد. دلایل اهمیت دانشگاه و آموزش عالی مواردی است که به صورت مجمل ارائه می شود.

 منافع اقتصادی دانشگاه

به طور کلی، دانایی موتور اصلی رشد و ایجاد ثروت در دنیای امروز است و بیش از عوامل سنتی، نظیر کار و سرمایه، در توسعه ملی نقش دارد. تنها در صورت درونی شدن علم، فناوری و مجموعه یی از دانایی هاست که می توان به جایگاه مناسبی در صحنه بین المللی دست یافت و قدرت رقابت را برای ورود به بازارهای جدید افزایش داد. در کشورهای در حال توسعه که نهادهای علمی زیادی خارج از دانشگاه وجود ندارد، دانشگاه مهم ترین محور علمی و عملاً مهم ترین پایگاه رشد علم است. همچنین دانشگاه ها اصلی ترین موسساتی هستند که در نیروی کار، ظرفیت سرمـایه دانش ایجـاد می کنند، می توانند اقتصاد دانش پایه را حمایت کنند و در زمینه زایش دانش نو و انتقال تکنولوژی فعالیت کنند. جوامع به گونه یی تغییر شکل داده اند که دانش ها به سرعت گسترش یافته و به عنوان موتوری برای توسعه عمل می کنند. بنابراین موسسات آموزش عالی نقش مهمی در توسعه و تقسیم معلومات دارند.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 16715مطالب مرتبط